O štětcích

Pojďme si tedy nejprve trochu obecně popovídat o štětcích a taky o líčení, abych vám mohla vysvětlit líp svůj postoj nejen vůči sadě od Zoeva…ale tak celkově k tomuto téma ;)

Za prvé vyrostla jsem v době, kdy i profíci líčili spíš prsty, protože prstem se produkt často lépe zapracuje do pleti než štětcem, což mě určitě dost ovlivnilo.

Chápu, že dneska je IN, dělat jak je to nehygienické sahat na obličej rukou, ale nic si nenalhávejme, ty štětce taky nejsou ve vakuu, a když si člověk před líčením člověk dobře umyje ruce nejlépe antibakteriálním mýdlem, tak to možná je hygieničtější než kdejaký x dní nepraný štětec. O přeceňované účinnosti čistících sprejů na štětce ani nemluvě.

Sama sebe občas ze zvyku líčím prsty, ale štětce jsou ve výsledku rychlejší a snadněji dosáhnete precizního výsledku. Navíc některé věci prsty nenalíčíte vůbec – jako třeba gelové linky. Tím chci jen říct, že člověk může existovat i bez tří kýblů štětců a vybrat si pouze slušný základ, co využije či co ráno při líčení postrádá. Víc štětců má jediný obhajitelný důvod – že hlavně čím je člověk starší, tím má méně čas na pravidelné praní, takže se hodí mít zásobu a prát třeba jednou za delší čas.

Zdá se mi, že díky trendu hutných štětců často i s méně ohebným vlasem hodně holek při líčení na štětec tlačí dost velkou silou (důsledek kromě vytahané pleti takové ty „rozježené“ štětce.). Je to vidět i ve videích, kdy se líčí rychle a takovými tvrdými pohyby.

Proti tomu u starších žen v tutoriálech už vidíte, že pohyby jsou velmi jemné, citlivé a obecně mají lehčí ruku. Dobře totiž už vědí, že pleť si vše pamatuje a takové silové líčení urychlí projevy stárnutí – ochabnutí a vytahání kůže, vrásky, linky hlavně kolem očí a povolení pleti na víčkách.

Mít vždy lehkou ruku při líčení, tedy zbytečně na pleť netlačit, to byla jedna z nejlepších rad, kterou jsem mohla jako mladá holka dostat.

Dál tu máme věčný boj – který štětec na co? Chápu, že to může člověka hlavně z počátku mást, ale myslím, že fakt není nutné se vždy striktně držet určení. Je zbytečné si lámat hlavu, lepší je řídit se citem pro věc. Já používám často na práškové rozjasňovače klasický blending štětec a jsem spokojená. Na druhou stranu, když si koupím sadu na oční make-up, tak čekám, že to bude dobré na oční stíny, nikoli, že budu mít pět dobrých štětců na korektor…

Kvalita vs. cena…. Věčná otázka, na kterou neexistuje jedna universální správná odpověď. Ani tady ji ode mě nečekejte. Tu správnou si musí najít každý sám. Vím, že jste na FB v komentech takové dotazy psaly, ale čím více jsem o štětcích a zkušenostech přemýšlela, tím více ve mně krystalizoval spíše tento druh článku. A pak ještě asi druhý přímo o Zoevě. Důležité i je, abyste si se štětcem „padli“ a dobře se vám s ním pracovalo.

Já se nalíčím i hráběmi, když na to přijde, ale pohodlí při líčení, přesná, snadná práce a jednoduchost celého procesu, která vede k perfektnímu výsledku, je k nezaplacení.

Štětce člověk kupuje na delší čas, takže to určitě bude větší výdaj než za balzám na rty a přiměřená investice se vyplatí. Přiměřená je to důležité slovo. Není potřeba dát za jeden štětec 1000Kč a není potřeba jích mít sto kusů jako Americké kočky z youtube, ale na druhou stranu koupit naprostého zmetka, který se rozpadne po prvním praní, taky není dobrý nápad.

Nikdy jsem nebyla zastáncem extrémně drahých štětců pro své osobní líčení. Vím, že jsou často skvělé a možná, když si člověk seskládá jednu perfektní osobní sestavu, tak proč ne. (Nebo vám to nerve peněženku, i když jich budete mít doma víc a vložíte svůj nemalý kapitál do „chlupaté sbírky“.), ale nejsou životní nutností. Je to opět individuální.

Já na svůj první štětec šetřila delší čas (ještě jako studentka) a stejně tak na většinu ostatních. Jsem ráda, že jsem trochu investovala, na druhou stranu nemá ale smysl půl roku umírat hlady, aby člověk měl „TY“ štětce. Ideální je vybrat tedy úměrně svému rozpočtu.  2-3 měsíce si dát přijatelnou částku stranou a pak se s ní vydat na nákupy.

Taky záleží na každém, jaké má další priority – postoj k produktům z e-bay a  věcem ala no-name - made-in-china, nechci říkat rovnou fake, protože se nechci pouštět tady do debat typu, že Sigma je obšlehnutý MAC, tak co….a podobně. No a samozřejmě né všichni mají a můžou mít založený pay-pal a nakupovat ze zahraničí.

Taky je nutné zvážit - dává-li člověk přednost umělému vlasu, nebo snese zvířecí chlup? Tím myslím, že pokud je člověk zapřisáhlý vegan, tak to bude mít vliv i na výběr štětců. Klidně si to člověk může sepsat, ať má jasno, snadno pak vyfiltruje produkty. Tady bych chtěla ještě říct, že to, že štětec nemá přírodní chlup, automaticky neznamená, že při jeho výrobě nebylo použito živočišných složek – např. u některých lepidel, barviv apd. Pokud jste ale vegani, určitě máte nastudováno ;)

Dostupnost štětců dělá taky své. Pokud si chcete koupit dva štětečky a poštovné je 150Kč, tak to může hrát roli. A to nemluvím o případném DPH a clu u nákupů mimo EU.

Při tolika aspektech tedy logicky nemůže existovat jedna universální odpověď pro všechny.

Pak jsou ale další věci….

Kvalita štětců je věc individuální a není to jen značka od značky, ale kus od kusu. Někomu vypelichá i MAC, někomu vydrží roky obyčejný katalogový štětec. Je potřeba se smířit s tím, že i ve štětcích potká člověk „páteční kusy“. Samozřejmě, že by ale štětec měl být rovně zastřihnutý a kovový spoj mezi vlasem a rukojetí by měl dobře držet, jakmile se tohle rozpadá, je to špatně.

Jemnost vlasu osobně volím podle konzistence produktů. Hebké zaječí ocásky jsou sice fajn, ale nenaberu s nimi třeba všechny druhy konzistence. A pokud máte jen dvě oblíbené tvářenky a obě tvrdě zapečené, tak zvolte raději drsnější kozí chloupek, než extra jemné štětce. Drsnější štětec vám v některých případech opravdu udělá lepší službu. Jemné a husté – zaklínadlo dnešní doby není vždy tím ideálním řešením.

Taky záleží, jaký požaduje člověk finish. Nosí spíše středně až silně krycí make-upy, nebo naopak požaduje velmi lehké a přirozené líčení? Co štětec, to jiný výsledek.

Další bod, který asi každý zvažuje – životnost štětců.

Můj nejstarší štětec v mé sbírce má letos krásných 18 let (takže už mu v baru nalejou ;) a je stále funkční, na moje tehdejší poměry to byla investice a střádala jsem delší čas, ale stál 10% toho, co stál tehdy takový profi-štětec.

Chci říct – že jde zkrátka vyrobit dobrý štětec i za přijatelnou cenu a při dobré péči s vámi vydrží řadu let, byť ho budete denně používat – což byl i můj případ.

 

Věc zásadní…. A tady se dostávám k tomu, proč mi dneska nestačí, že to je hezké na pohled jako Zoeva.

Myslím si, že štětce by měly být vyráběny i podle nějakých zásad líčení. Dneska už víme o pleti a vlivech na ni toho přece tolik!

Každý mechanický tlak, který na kůži několik let budete vyvíjet, tak se na ní podepíše, ať chcete, nebo nechcete. Cvičené oko vizážisty nebo kosmetičky, ale i dermatologa pozná i v jaké pozici nejčastěji spíte. Základem tedy je, aby to působení, přesněji ten tlak byl co nejmenší.

Logicky – oční krém se má jemně vklepat prsteníčkem a oční stín či korektor člověk pak nanese takovou silou, div si nevyloupne oko… ;) Je jasné, že tudy cesta nevede.

A k tomu vám pomůže lehká ruka při líčení, ale taky dobrý štětec, který vás nenutí sám o sobě tlačit na něj. Vím, že ráno většina není času na zbyt, ale je dobré si vyměřit na líčení přijatelný čas, kdy stres nenutí dělat na pleti rychlé, trhavé pohyby, protože i to je jedna z věcí, kterou pleti dáváme zabrat, pokud je to pravidelný scénář dne. Tuhý hutný štětec, s málo ohebným vlasem vás k tomu bude svádět při spěchu daleko víc.

Obecně taky nejsem přítel sad. Pro denní líčení člověk zdaleka nepotřebuje tolik a často se stane, že ze sady používáte tak 20% štětců. I když se tváří výhodně, nakonec to často taková výhra není a vy budete složitě pak rozprodávat nepotřebné štětce za pakatel.

Dost blbé je, že dneska nakupujeme přes net a člověk si věci tak neosahá, ale zase máme blogy a můžeme sdílet svoje postřehy, takže udělat si obrázek člověk může – pokud nekupuje hned žhavou novinku ala zajíc v pytli (ehm, jako třeba já Zoevu…že…;)

No nic, popojedem…

Považuju za důležité, zda dobře nabírá štětec barvu a zda ji dokáže přenést dobře a snadno na pleť – což jsou dvě různé věci a že funguje jedna, neznamená, že i ta druhá. Může se stát, že barvu naberete, ale ze štětce už ji na pleť nedostanete. Zda není chlup příliš dlouhý či krátký a drží tvar. A zda není příliš tuhý.

Základ je, aby se štětec nerozpadal, nelítaly z něj opravdu chlupky všemi směry a nebyl křivě zastřižený, ale jinak taková ta extra-jemnosti a hustota, že to má jako o tři chlupy víc, se přeceňuje, což plně souhlasím i s Nuf.

Takže to bylo takové obecné povídání o vlivu líčení, o štětcích, taky o tom, jaké vlastnosti mám ráda a jaké naopak ne a tak nějak jak to dneska po letech vidím. A příště si dáme konkrétně tu Zoevu – sadu na oči.

Co vy a líčení? Co vy a štětce? Shodujeme se v něčem, nebo naopak to vnímáte jinak? Povídejte, přehánějte, nebojte se ;)

Vaše Iwi

Děkuji za milé komentáře, dělají mi velkou radost.